VERERÕHK – MÄRKAMATULT PROGRESSEERUV TERVISEPROBLEEM

VERERÕHK  –  MÄRKAMATULT PROGRESSEERUV TERVISEPROBLEEM

Vererõhk on rõhk, mida veresoontes olev veri avaldab veresoonte seintele.
Vererõhk on vajalik, sest ilma selleta ei oleks vereringe üldse võimalik. Normaalne vererõhk on sõltumata vanusest 120/80 mmHg. Kui vererõhk on normist kõrgem, siis see näitab, et süda ja veresooned on ülekoormatud.

Vererõhu määravad suures osas veresoonte toonus ning südame, kui pumba, töövõime.
Vererõhu näitu kirjeldatakse kahe numbri kombinatsioonina. Ülemine, ehk süstoolne, rõhk tekib siis, kui süda tõmbub kokku pumbates verd veresoontesse ja alumine, ehk diastoolne, rõhk tekib südame lõõgastumise hetkel. 

Seega vererõhk on väga vajalik, et veri kehas ringi liiguks, samas pikka aega normist kõrgem vererõhk on väga oluline ateroskleroosi soodustav faktor. Mida suurem on rõhk veresoontes, seda rohkem soodustab see veresoonte seinte paksenemist ja seega veresoonte ahenemist. Vererõhu kõrgenemist võib põhjustada ka veresoonte vähene elastsus, mis omakorda on tingitud põletiku foonist veresoontes.

Kõrge vererõhk hiilib sageli ligi märkamatult. Tasub meeles pidada, et kõrgenenud vererõhu puhul ei pruugi tekkida muutusi enesetundes ega ole ka nähtavaid ilminguid, mis haigusele viitaks.

Peamised sümptomid, millega seoses tasub enda vererõhku kontrollida on:

  • Peavalud
  • Väsimus
  • Tasakaaluhäired
  • Südamekloppimine

 Kui Sul on suguvõsas, vanematel või vanavanematel  olnud kõrge vererõhk, siis lähtuvalt pärilikust eelsoodumusest võib Sul kõrgvererõhutõbi kergemini tekkida. Kõige olulisemad elustiili ja toitumisalased soovitused kõrge vererõhu puhul või selle ennetamiseks on siin

Toitmise ja elustiili muutuste juures rõhutavad kardioloogid eriti antioksüdantide tarvitamist, sest  need aitavad taastada veresoonte loomulikku elastsust ja vähendada põletikku veresoontes. Head südametervist seostatakse vahemere maades sageli just antioksüdantide regulaarse tarvitamisega – oliivide ja teiste värskete puuviljade näol.

Iga täiskasvanud inimene peaks teadma oma vererõhu näitu. Kui oled üle 40 ja enda arvates täiesti terve, siis külastades oma perearsti või pereõde kontrolli kindlasti oma vererõhku vähemalt korra aastas, et hinnata oma südame- ja veresoonkonnahaiguste riski ning saaksid aegsasti muutustele reageerida.

Selleks, et elustiili muutuste mõju oleks suurem, tutvu ka meie e-poes südame tööd ja veresoonte tervist toetavate spetsiaalsete preparaatidega: Vererõhutooted

Hoia oma süda terve!Seotud tooted