OSTEOPOROOS EI HÜÜA TULLES!

OSTEOPOROOS EI HÜÜA TULLES!

Oktoober on osteoporoosi kuu. Sellel kuul võtame luubi alla meie luud.
Inimese luustik on piltlikult öeldes sama, mis majadel karkass-tugi, mille peame ehitama endale ise tugevaks juba maast-madalast.
Luu tippmass saabub 30ndates elusaastates ja sealt edasi hakkab see füsioloogilistest faktoritest, eelkõige suguhormoonide taseme langusest lähtuvalt, langema. Väga järsk luutiheduse langus tekib naistel seoses menopausi saabumisega umbes 50ndal eluaastal. Kui me oma luustiku eest piisavalt hoolt ei kanna, võib meid vanemas eas tabada raske luustiku haigus - osteoporoos.

Mis on osteoporoos?

Osteoporoos, ehk luuhõrenemine, on maailma üks sagedamini esinev krooniline kogu skeleti haigus, mille tulemusena väheneb luutihedus ja luukvaliteet. See salakaval haigus annab endast märku sageli alles luumurruga.

Rahvusvahelise Osteoporoosi Seltsi andmetel saab Euroopas iga 30 sekundi järel keegi osteoporootilise luumurru. Risk saada elu jooksul reieluukaela murd on ühel naisel kuuest, mis on oluliselt suurem võrreldes rinnavähiga. Reieluukaela murd pole lihtsalt luumurd.

Tasub teada, et reieluukaela murd lõpeb kaasnevate tüsistuste tõttu 25%-l juhtudest surmaga, 50% patseintidest ei saa kunagi enam iseseisvalt hakkama ja vajavad elu lõpuni tugiisikut, 25% taastuvad, kuid neid jääb saatma krooniline valu, töövõime kaotus ja liikumisvõime vähenemine. Kui osteoporoos avaldub luumurdudena selgroo lülisides, siis see tekitab selga küüru, mida on võimalik ka palja silmaga näha:

 

Õnneks on haigus ennetatav. Et karkass ka vanaduses meid kannaks ja luud ei murduks, selg kühmu ei vajuks, peab alustama luude tervise eest hoolitsemisega juba palju varem.

Mida tähele panna?

Luud koosnevad kaltsiumist ja seetõttu on just kaltsiumil väga tähtis roll luude tugevamaks ja tihedamaks muutmisel, nooruses maksimaalse luutugevuse saavutamisel ja hiljem selle säilitamisel.

Ööpäevas kaotab luustik umbes 500mg kaltsiumi. See tuleb tasa teha kas toiduga või kaltsiumilisandite näol. Kaltsiumi imendumiseks soolestikust on tähtis roll D-vitamiinil. D-vitamiini tase tuleb hoida aastaringselt normis. Kaltsiumi imendumiseks ideaalne D-vitamiini tase on 85nmol/l.

Vanemas eas kaltsiumi imendumine häirub, sellest lähtuvalt soovitab Tervise Arengu Instituut üle 50 aastastel naistel sõltumata dieedist iga päev tarvitada juurde 500mg kaltsiumi.

Samuti on väga tähtis roll liikumisel. Liikumine ei tugevda mitte ainult lihaseid, vaid ka luid – luud vajavad tugevana püsimiseks füüsilist koormust. Meil on valik, kas tahame oma lastelastega vanaduses võidu joosta ja hundiratast visata või lasta ennast lükata rastastoolis. Mõelgem sellele – milliseid luid me endale soovime ja mitte ainult osteoporoosi kuul, vaid iga kuu, iga päev, iga tund.Seotud tooted