KUI KÄED KIPUVAD KÜLMETAMA

KUI KÄED KIPUVAD KÜLMETAMA

Kui Sina oled üks neist, kellel käed ja jalad talvel kergesti külmetama hakkavad, siis see lugu on Sinu jaoks.
Kas külmatunne kätes ja jalgades, mis miinuskraadidega üha süveneb, on tavaline või on meil põhjust selle pärast muretseda? Miks osade inimeste käed on külmad ja külmetavad enam kui teistel ? Kas ja kuidas peaksime oma jahedate ning külmakartlike käte ning jalgade eest hoolitsema?

Nendele küsimustele püüame siin lühidalt ja kokkuvõtlikult vastata.

Käte ja jalgade temperatuur sõltub nende verevarustusest. Kui vereringlus on normaalne, tunneme me end hästi ning olles keskkonnale sobivalt riietatud ei taju me kätes ja jalgades ülemäärast külmatunnet. Paljakäsi miinuskraadidega õues olles hakkavad muidugi käed külmetama.

Neil, kelle käed on normaaltingimustes ebatavaliselt jahedad või lausa külmad ning kelle käed kipuvad külmetama ka soojades kinnastes on tõenäoliselt verevarustusega probleeme. Külmatunne kätes ja jalgades on märk sellest, et veri ei liigu soontes piisavalt palju ja piisavalt kiiresti, et tagada käte ning jalgade normaalne temperatuur.

Peamine põhjus, miks käed muutuvad külmaks on see, et veresooned ahenevad liigselt ja veri ei saa normaalselt voolata. Sagedamini esineb seda probleemi noorukitel ja eakatel. Noorematel võib see olla kasvava organismi eripära, mis aja jooksul normaliseerub.
Eakatel suureneb aastatega veresoonte lupjumine, mis omakorda halvendab jäsemete verevarustust. Tihti on vanemaealistel ka muid tervisemuresid, mis mõjutavad omakorda südame tööd ja seega ka verevarustust.

Kui eelnimetatud juhud välja arvata, võivad jahedad käed ja jalad, mis sügise saabudes külmetama kipuvad ning meile ebamugavusi põhjustavad viidata kas mõnele terviseprobleemile või olla meie keha sõnum muuta elustiil liikuvamaks ja tervislikumaks.

Perearstide sõnul on üha sagedasemaks külmetavate käte ja jalgade mure põhjuseks väsimusest või ülepingest põhjustatud stress. Stressiseisundis keskendub organism tähtsamatele organitele nagu süda, kopsud ja aju. Kaugemal asuvate organite veresooned ahenevad ning nende verevarustus muutub kehvemaks.

Ka suitsetamine mõjutab otseselt külmatunnet kätes ja jalgades, sest nikotiin ahendab veresooni. Seegi on üks põhjus, miks tasub kaaluda suitsetamisest loobumist.

Taimetoitlastel ning nendel kelle toidulaud ei ole piisavalt tasakaalus võivad külmetavad käed olla märk vitamiinide puudusest.
Näiteks. B-grupivitamiinide vaegus pidurdab punaliblede tootmist, mistõttu madal hemoglobiinitase ei suuda piisavalt hapnikuga organismi varustada ja kätes tekib külmatunde.

Tasakaalustatud toitumisel on otsene seos meie vereringega, mis tõttu on väga oluline jälgida, et meie toidulaud sisaldaks piisavalt kõiki vitamiine ja mineraale.

Kõigele lisaks on kesksel kohal piisav kehaline koormus ja liikumine. Selleks, et süda toimiks ning vereringe töötaks hästi, peaks iga inimene piisavalt liikuma ning tegema oma eale sobivas mahus sporti. Teame ju kõik, et füüsilise koormuse tõstes hakkavad meie põsed õhetama. See tähendab, et süda pumpab verd intensiivsemalt ning verevarustus pareneb.

Sügistalvisel perioodil, kui käte ja jalgade kehv vereringe tekitab rohkem ebamugavust ning aegajalt tundub, et käed on vaatamata ilmale vastavale riietusele  siiski külmast kanged, tasub kaaluda organismi verevarustust parandavaid preparaatide tarvitamist.

Kõige populaarsem toode verevarustuse parandamiseks ning käte ja jalgade külmetuse vähendamiseks on Ginkgo Bilobat sisaldavad preparaadid. Tutvu meie toodetega siin.