HOIA OMA D-VITAMIINI TASET KA SUVEL

HOIA OMA D-VITAMIINI TASET KA SUVEL

Levinud on arvamine, et suvel on päikest palju ja D-vitamiinivaeguse probleem saab sellega lahendatud. Reaalselt on pea 75% Eestimaa inimestel suve lõpuks D-vitamiini tase ikka alla optimaalse normi. Miks on see nii?
Vastuse sellele küsimusele saame, kui vaatame meie paiknemist maailmakaardil. D-vitamiini süntees sõltub laiuskraadist. Mida kaugemale ekvaatorist, seda vähem D-vitamiini sünteesiks vajalikku UVB kiirgust maale jõuab.

Kuigi meie suved on paljutõotavalt soojad ja päikeselised, asume me reaalselt samal laiuskraadil Lõuna-Gröönimaa ja Lõuna-Alaskaga! Meie laiuskraadil on UVB kiirgustase D-vitamiini tootmiseks nahas piisav ainult keskpäeval ja sedagi küllalt lühikese aja, ca kahe tunni, jooksul.
Sedagi mitte aastaringselt, vaid kesk-suvel - ajal mil keskpäevane vari on meist lühem. Kui kõnnid väljas, siis hinda oma varju pikkust ja saad teada kas nahas toodetakse D-vitamiini või mitte.

Teine oluline moment on see, et kui õues päike paistab ja meie oleme samal ajal ruumis sees, ei aita see D-vitamiini sünteesile kuidagi kaasa. Meie puhkuste periood jääb küll suvekuudesse, kuid kahel kuul kolmest viibime me keskpäevasel aja tööl või pigem otsime selleks ajaks kuuma päikese eest varju. Tuleb meeles pidada, et kontoris läbi klaasi kuumutav päike D-vitamiini tootmist ei toeta, sest UVB ei tungi läbi klaasi.

Arvestades neid kahte asjaolu ei ole Eestis mõistlik D-vitamiini manustamist suveperioodiks katkestada, nii nagu seda ei ole mõistlik teha ka Lõuna-Gröönimaal või Lõuna-Alaskal. Olenevalt sellest kui palju me päikest armastame ja suvisel ajal päikese käes viibime on oluline jätkata D-vitamiini regulaarse tarvitamisega. Valida tuleb kas väiksema annusega toote või vähemalt viiel päeval nädalas, mil me oleme tööl, jätkata väljakujunenud kogustega.

Sedasi toimides tagame aastaringselt endale hea D-vitamiini taseme. Nii on meie elus vähem stressi,  jõuetust ja väsimust ning sügise saabumiseks on immuunsüsteem viiruste perioodiks valmis.  
Tutvu meie D-vitamiini valikuga e-poes ning osta juba täna üks purk lisapäikest terveks suveks! https://www.ipharma.ee/ee/vitamiinid/d-vitamiin/