D-VITAMIIN ON KASVAVALE VÄIKELAPSELE KÕIGE TÄHTSAM VITAMIIN

D-VITAMIIN ON KASVAVALE VÄIKELAPSELE KÕIGE TÄHTSAM VITAMIIN

Lisaks rahiidi ennetamisele, mis on D-vitamiini puhul kõige tuntum toime, on D-vitamiinil lapse arengus palju laiem roll. D-vitamiin reguleerib geenide ekspressiooni kaudu rakkude kasvu ja diferentseeumist. Rakkude diferentseerumine on uute ning oma olemuselt erinevat liiki rakkude tootmine õiges kohas, õiges koguses ning õigel ajal.

Koos luude kasvuga kasvab ka lapse lihaskond, siseorganid, koed jne. Selleks, et ei tekiks organismi kujunemises kõrvalekaldeid on vaja väikelapsel palju D-vitamiini.

Nii nagu täiskasvanutel on ka lastel väsimus tihti seotud D-vitamiini vähesusega. Mistõttu, laps muutub närviliseks ja virilaks. Seda seetõttu, et närvirakkude areng on tihedalt seotud D-vitamiiniga. Kuna kolju ja aju arengus on D-vitamiinil suur osatähtsus, mõjutab see ka otseselt lapse vaimset arengut ja õpivõimet.


D-vitamiinil on tähtis roll immuunsüsteemis. Madala D-vitamiini tasemega inimesed haigestuvad kergemini külmetushaigustesse ja nende haigustest tervenime võtab oluliselt kauem aega. Piisava D-vitamiinitasemega lapsed on tervemad ja põevad haigusi kergemalt.

Terve väikelaps vajab igapäevaselt minimaalselt 400IU täiendavat D-vitamiini olenemata toidumenüüst või aastaajast. Paljudest uuringutest on selgunud, et inimene saab mitmekülgse toiduga vaid 20% oma D-vitamiini igapäevasest vajadusest. Seetõttu ei ole areneva organismi seisukohalt õige eeldada, et mitmekülgne D-vitamiini rohkeid toiduaineid sisaldav menüü on piisav kasvava organismi D-vitamiini vajaduse tagamiseks.

Samamoodi on ekslik arvata, et suvisest päikesest piisab D-vitamiini vajaduse saavutamiseks. Meie kliimas on suvi lühike ja päikesest saadud D-vitamiini ei jagu kauaks. D-vitamiini poolväärtusaeg on 30 päeva, ehk siis kuu aja pärast peale peale päikeselisi ilmasid on eestlaste ja sealhulgas ka Eesti laste, D-vitamiini tase langenud juba poole võrra.


Täiskasvanu puhul pole D-vitamiini lühiajaline vähesus tuntav, kuna organism on väljakujunenud. Väikelapse puhul, kes on kõige aktiivsemas arengujärgus ning see on vundamendiks kogu ülejäänud elule, on ka lühiajaline D-vitamiini vaegus ohtlik ja jätab kindlasti oma jälje.

Lapse arenguks kõige kriitilisemate aspektide sujuvaks kulgemiseks, soovitatakse anda lastele igapäevaselt minimaalselt 400IU D-vitamiini vähemalt kolmanda eluaastani. Eesti oludes oleks mõistlik sellega jätkata oluliselt pikemalt.


Kuna beebide organism on väga õrn ja tundlik ning isegi tavapärane söök võib põhjustada puhitusi ja gaase, mis ei lase öösel magada ei lastel ega vanematel. Selleks, et vähendada seedehäirete, sealhulgas kõhugaaside riski, siis on Vitamin D Pro Expert õlitilgad on spetsiaalselt valmisitatud külmpressitud mustaköömneõliga. Musta köömneõli on rahvameditsiinis pikalt kasutatud seedimist soodustava ja kõhupuhitust vähendava toime pärast. Samamoodi on mustaköömne õli hüpoallergiline,  selles ei ole ühtegi teadaolevat allergeeni.

Musta köömneõliga d-vitamiini tilgad saadaval iPhama veebipooes https://www.ipharma.ee/ee/vitamiinid/d-vitamiin/.

Alusta juba täna!