D-VITAMIINI ROLL HINGAMISTEEDE HAIGUSTE ENNETAMISES

D-VITAMIINI ROLL HINGAMISTEEDE HAIGUSTE ENNETAMISES

D-vitamiini vajalikkusest räägitakse meil iga päev ja see on teada ning tuntud tõde. Põhiliselt seostatakse D-vitamiini eelkõige kaltsiumi ainevahetusega. Üha rohkem on tõendeid, et D-vitamiini roll meie elus on palju laiem.

Kuigi D-vitamiini toime infektsioonidele ja immuunsüsteemile on teada juba pikka aega, pööratakse sellele osale vähem avalikku tähelepanu. Ometigi otsesed seosed D-vitamiini ja infektsioonhaiguste vahel avastati enam kui sadakond aastat tagasi. D-vitamiini immuunsust tugevdavat toimet täheldas esimest korda Taani teadlane Niels Ryberg Finsenkes pani tähele, et päikesele eksponeeritud tuberkuloosi patsientidel toimus erakordne nahanähtude taandumine. Tõsi, alles 1928 sai selgeks, et päikese kiirguse toimel tekib eelühenditest (sh nahas) D-vitamiin - selle avastuse eest pälvis 1928 aastal omakorda Nobeli preemia.
Saksa professor Adolf Windaus. Tänapäeva kiire elutempo juures ning üha laialdasemalt levivate infektsioonhaiguste juures räägitakse aina rohkem immuunsüsteemi tugevdamisest. Toitumisnõuannete, elustiilinõuannete ja vaktsineerimiste kõrval ei tohi me ära unustada D-vitamiini ning selle tähtsat rolli immuunsüsteemis.

2017 avaldati British Medical Journal ajakirjas 25 randomiseeritud kliinilise uuringu kokkuvõte (Martineau R et al, BMJ 2017), mis kinnitab, et D-vitamiini regulaarne tarvitamine vähendab ägedasse hingamisteede nakkusesse haigestumist. Oluline siinjuures on see, et kõige suurem on efekt D-vitamiini regulaarsel tarvitamisel mitte suurte ühekordsete annuste kasutamisel.


D-vitamiini roll immuunsüsteemi töö tõhustamisel seisneb selles, et see aitab toota makrofaagides  haigustekitajate ründamiseks vajaliku valku katelitsidiini. Makrofaagid on õgirakud ja suurem katelitsiidini sisaldus muudab need haigustekitajate jaoks eriti ebameeldivateks, sest katelitsidiin on antimikroobse toimega. Seega mida rohkem makrofaagides on katelitsidiini, siis seda edukamalt nad suudavad õgida ära erinevaid haigustekitajaid.

Makrofaagid on meie organismis ühed kõige mitmekülgsemad rakud. Nende ülesandeks on paranevatest kudedest surnud rakkude eemaldamine, mikroobide ja viiruste ründamine, kaitstes nii organismi väliste sissetungijate eest.
Selleks, et tõsta makrofaagide võimet rünnata efektiivselt haigustekitajaid ning seeläbi ka kaasasündinud immuunsust vajab organism hulgaliselt katelitsidiini, mis on antimikroobne väikese molekulaarmassiga valk. Just selle tootmiseks vajame me piisaval hulgal D-vitamiini.

Eriti oluline on pöörata tähelepanu oma D-vitamiini tasemele inimestele kellel esineb allergiaid, sest just allergia viitab nõrgenenud immuunsüsteemile ning allergia nõrgendab immuunsust tõstes nii vastuvõtlikust infektsioonidele.

Levinud müüt on, et saavutades soovitud D-vitamiini taseme veres võime D-vitamiini manustamise ära lõpetada. D-vitamiini tase langeb kiirelt, kui südasuvist päikest parasjagu lagipähe paistmas pole.  Sügisel mõõdetud tasemest on paari kuuga järgi tõenäoliselt vaid kolmandik. See on ilmselt ka üheks põhjuseks, miks meie laiuskraadil talvel ja kevad-talvel ülemiste hingamisteede nakkustesse haigestumine on nii massiline.

Soovime Teile tugevat tervist kevadeks!