5 MÜÜTI SÜDAMETERVISE KOHTA

5 MÜÜTI  SÜDAMETERVISE  KOHTA

1.müüt: Normaalne vererõhk on kuni 140 ja vanus ka juba! 

Toetudes ESC (Euroopa Kardioloogide Selts) soovitustele, siis riskivaba süstoolne vererõhk, sõltumata vanusest, on rahulikus olekus 120 mm/Hg. Pidev tulemus vahemikus 120-140 mm/Hg tähendab aga suhteliselt leebet riski südame veresoonkonna haiguste tekkeks. Teisalt on see oluline küsimus, sest pika aja jooksul muudab kõrgenenud rõhk veresooned jäigaks. Jäigastunud veresoonte tulemuseks on ravimitest sõltuv hüpertoonik, kes neelab peotäite kaupa ravimeid. Jäikade veresoonte puhul muutub ravimite efektiivsus oluliselt madalamaks. Mida varem alustada tervisliku toitumise ja aktiivse eluviisi järgimisega vererõhu normis hoidmist, siis seda parem on tulemus ja rohkem tabletivabu aastaid Sa endale kingid. Seega hoia oma vererõhk normis – vanus ei ole vabandus!

2.müüt: Mul süda haige, ma ei või trenni teha!
Mitte „võid“, vaid „ pead“. Treeningutega tuleb alustada rahulikult ja koormust tõsta tasapisi! Sa ei pea kogu peenramaad korraga üles kaevama või kohe Tartu Maratonil osalema. Igapäevane tunnine mõõdukas tempos kõndimine või regulaarne võimlemine tagab sinu tähtsamaile organile, südamele, parema verevarustuse. Mida varem alustad, seda parem on tulemus ja saavutad rohkem tabletivabu aastaid. Süstoolne (ülemine) vererõhk langeb ainuüksi regulaarse liikumisega 4-9mm/Hg. 

3.müüt. Mul pole pääsu, südamehäda on meil pärilik!
Spetsialistide sõnul on põhiline sõnum, et füüsiline aktiivsus seostub väiksema südamehaiguse riskiga isegi siis, kui inimesel on pärilik eelsoodumus. „Vähem kui 10 % tõsistest geneetilistest südamedefektidest on põhjustatud uute geenimutatsioonide poolt, mis ei ole pärilikud ega kandu edasi vanematelt lastele“, väidab Yale ülikooolis läbiviidud uuring 1800 inimesega. Võimalik, et inimesel on niinimetatud eelsoodumus üheks või teiseks haiguseks. Selleks, et haigestuda, peab lisanduma ka teisi riskitegureid nagu näiteks ebatervislik elustiil või kaasuvad haigused. Pea meeles: Sinu tervis on eelkõige Sinu enda kätes, ka juhul, kui Sul peaks olema mõni haiguse eelsoodumus. Mida varem seda endale teadvustad, seda kaunim ja tegusam on Sinu vanaduspõlv.

4.müüt: Klaas veini, pudel õlut maandab stressi ja on kasulik veresoontele, ehk „kui ei ole surmatõbi, siis ....“
Igasugune alkohol on täiendav riskitegur Sinu tervisele, kui sul on juba täheldatud väiksemgi kõrvalekalle südame töös“, kinnitab ESC (Euroopa Kardioloogide Selts). Klaas antioksüdantide rikast kõrge kvaliteediga punast veini söögi kõrvele kuni neljal päeval nädalas on tuntud niinimetatud südamele kasuliku „vahemeremaade dieedi“ osana. Seda eelkõige veinis sisalduvate südamele kasulike antioksüdantide, mitte alkoholisisalduse tõttu! Igasugune alkoholi kogus soodustab südame rütmihäireid ja ei käi kokku terve eluviisiga. Õlu, mille juures enamasti ei piirduta 1 klaasiga, on südamele koormav ning tõstab vererõhku. Nii et kui Sa juba tarbid vererõhuravimeid, on aeg leida endale uued lemmikjoogid!

5.müüt: Madala kolesterooli tagaajamine on täielik jama!

Seda väidet näeb tihti sotsiaalmeedias esinevate arvamuste seas. Kindlasti on neid, kelle vanaema elas 100 aastaseks ilma, et oleks kordagi elu jooksul kolesterooli mõõtnud. Meie vanaemade elustiil erines palju sellest, kuidas me elame tänapäeval. Tehti füüsilist tööd, liiguti jala või jalgrattaga. Suur osa päevast viibiti värskes õhus. Toidulaua moodustas enamaltjaolt eeltöötlemata toit. Head (HDL) kolesterooli on inimesel vaja, samuti ka mõõdukalt triglütseriide. Tänapäeva arstide mureks on just halva (LDL) kolesterooli tõus. Halval kolesteroolil on omadus kleepuda veresoonte seintele niipea, kui veresoonte seinad jäigastuvad ja paksenevad. Ei ole vaja elavat kujutlusvõimet, et aru saada mis juhtub, kui süda, aju ja kopsud enam korralikult verd ei saa või ummistuvad sootuks. Seega, uurige välja oma LDL väärtuse (halb kolesterool) tase ja asuge tegutsema enne, kui see tõusnud taevastesse kõrgustesse. Piisav liikumine, väike korrektuur söögilaual ja kui vajalik, siis kvaliteetsed toidulisandid ning te võidate endale juurde kuni 20 tervena elatud aastat!

Palun hoia oma südant, sest süda hoiab Sind elus!